5.3. 2002 22:20:50 - Dálnice D11 byla průjezdná až po jedenácti hodinách 

Experti se přou kvůli možné explozi střel

 

Na 10,5 kilometru dálnice D11 narazil kamion do tatry s protitankovou municí. Kabina kamionu začala hořet, jeho řidiče odvezla záchranka. Střely nebyly poničeny, 5. března 2002

Autor: MAFA  -  Michal Sváček

Odborníci se přou, zda protitankové střely při havárii na dálnici D11 mohly vybuchnout. Munici vezla vojenská tatra, do níž narazil kamion, jehož kabina vzplála. Oheň se podařilo brzy uhasit. Armáda oficiálně tvrdí, že riziko výbuchu střel bylo minimální. Munici z nabouraného vozidla odvezla další vojenský vůz. Silnice byla opět zcela průjezdná až po jedenácti hodinách.

Vojenská Tatra 815 vezla z Klatov dvanáct protitankových střel. Krátce před čtvrt na sedm ráno zjistil řidič závadu. "Vozidlo odstavil na krajnici a označil ho výstražným trojúhelníkem," doplnil Jindřich Plscher z tiskového odboru ministerstva obrany a dodal: "Tatra byla osvětlena."

Pět minut před půl sedmou do tatry zezadu narazil kamion značky Mercedes. Jeho kabina začala podle středočeské policejní mluvčí Soni Budské hořet a uhasili ji až hasiči. Řidiče s lehkým zraněním odvezla záchranka.

Vojáci: Munice nemohla explodovat
Protitanková munice ve vojenském automobilu, který havaroval na dálnici D11, nemohla podle vojáků vybuchnout. Vůz převážel protitankové řízené střely na kontrolu technického stavu, které podle ministerstva obrany nebyly poškozeny.

"Tyto střely mají jistící pojistky, a náraz proto nemohl způsobit výbuch munice. Střely jsou podrobovány kontrolám podle přesného časového harmonogramu," tvrdí mluvčí generálního štábu Vladimír Palán.

Převoz ostré munice po veřejné komunikaci není podle něj nijak neobvyklý.

Měsíčně křižují zemi desítky transportérů s municí
Měsíčně podle náčelníka odboru vojenské dopravy z velitelství logistiky Zdeňka Nechanického křižují republiku desítky vojenských transportů s ostrou municí.

České televizi řekl, že předpisy pro přepravu vojenské techniky vycházejí z předpisů platných pro všechny přepravce v Česku. Řídí se i interními přepisy ministerstva obrany, které vychází z evropské dohody o bezpečnosti silničního provozu.

Převážený vojenský materiál je rozdělen podle stupně nebezpečnosti a podle toho je zabalen a naložen na konkrétní druh techniky. Za samotný přesun odpovídá velitel. "O případnou ostrahu může, ale nemusí požádat," dodal Nechanický.

Mohl náraz a požár způsobit výbuch?
"Když jsem o nehodě slyšel, šel mi mráz po zádech," řekl zkušený vojenský pyrotechnik, který si nepřál zveřejnit jméno. Protitanková munice podle něj rozhodně není dětská hračka, které se není třeba bát.

Pyrotechnik tvrdí, že náraz i následný požár mohly způsobit explozi. Nezabránily by tomu ani pojistky, které střely mají. "Zbraně, které budou reagovat na předurčené iniciační zařízení, jsou zatím stále ještě hudbou budoucnosti," poznamenal.

Jiný odborník, který se rovněž bál zveřejnit své jméno, se zase domnívá, že střely by mohly vybuchnout jen, pokud by byly vystaveny dlouhotrvajícímu velmi intenzivnímu žáru.

Historik: Střela vydrží pád z metrové výšky
Munice se převáží v masivních bednách. Podle Jana Haase z pražského Vojenského muzea jsou navíc pojistky střel složité a náraz je nemůže poškodit. "Bezprostředně by to mohlo bouchnout, jen kdyby se k tomu přiložila nějaká trhavina, ale takhle samo od sebe ne," řekl. Munice podle něj musí vydržet pád ze skoro metrové výšky.

Také Antonín Juřík z Vojenské akademie ve Vyškově je přesvědčen, že střely byly proti případné explozi zabezpečeny. Blíže však nechtěl možnost exploze komentovat.

Silnice byla uzavřena jedenáct hodin
Dálnici ve směru na Prahu se podařilo zprovoznit po několika hodinách. V opačném směru na Hradec Králové byla silnice mezi 8. a 18. kilometrem uzavřena jedenáct hodin. Záchranáři se potýkali s potížemi při odstraňování aut.

Vojenského vozidla se prý plameny nedotkly a jsou na něm jen minimální škody. "K bezprostřednímu ohrožení nedošlo. Na místě jsou pyrotechnici, hasiči a vojenská policie," řekla iDNES Budská. Případ vyšetřuje kromě Policie ČR i policie vojenská.


Zdroj : www.idnes.cz

Zpět na stranu "Články"