11.2. 2002 0:08:00 - V celé transakci figuruje poslanec za KSČM Vojtěch Filip
Tatrovky skončily v KLDR
Z České republiky bylo v letech 1993-1997 vyvezeno minimálně 250 vojenských automobilů Tatra do Číny a Severní Koreje. Vývoz zajišťovala společnost KAMO z Českých Budějovic. V celé transakci figuruje i současný poslanec za KSČM Vojtěch Filip. Americký prezident Bush minulý týden zařadil právě Severní Koreu do "osy zla", která roztáčí mezinárodní terorismus. USA už dříve uvalily na tuto komunistickou diktaturu embargo.

Automobily byly vyřazeny ze skladů československé armády a nejméně čtyři desítky z nich byly upraveny na nosiče raketometů. Raketometné nástavby armáda před vyřazením sundala, nicméně policie i soud přesto vozy označily za "významný vojenský materiál".

Oficiálním cílem transportu byla volná zóna Hun Chun mezi Čínou a Severní Koreou.
Konečnými odběrateli však byly firmy se sídlem v Pchjongjangu, hlavním městě komunistické Koreje. "To, že minimálně část vozů skončila v Koreji, považujeme za prokázané," řekl vyšetřovatel, který koncem devadesátých let celý případ objasňoval.

Mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Anna Stárková potvrdila, že firma měla povolení k obchodu se zbrojním materiálem, a to až do roku 1999. Poté bylo povolení zrušeno. Proč? "To vám nemohu sdělit," říká Stárková. "Detailní informace může říct pouze sama firma nebo policie." Ta je však na oficiální podávání informací velmi skoupá.

Tatry vozila do Číny firma KAMO vlakem přes Slovensko, kde byly podle očitého svědectví vyšetřovatelů znovu opancéřovány. Poté pokračovaly přes Ukrajinu dále na východ. Existuje reálné podezření, že Tatry získaly na Ukrajině či v Rusku znovu výzbroj ze zásob někdejší sovětské armády stažené z okupace střední Evropy.

Podle informací ukrajinských úřadů nebyly tyto zbraně nikdy řádně evidovány.
Celá transakce je o to pikantnější, že právníkem společnosti KAMO byl komunistický poslanec Vojtěch Filip. Ten firmě v průběhu celého obchodu radil a policie jej v pozdějším procesu vyslýchala jako svědka. "Tuším, že v letech 1993 až 1995 jsem měl s firmou uzavřenou smlouvu jako komerční právník.

Vyřizoval jsem však licenci pouze na vývoz do Číny, a ta byla v pořádku. Kde to zboží nakonec skončilo nemůžu vědět," řekl k případu poslanec Vojtěch Filip.

Případ podivných zbrojních obchodů společnosti KAMO je jedním z mála, který se podařilo přesně popsat a dostat před soud. Soud v Českých Budějovicích poslal nakonec 20. listopadu 2000 bývalého jednatele společnosti KAMO, ruského občana Alexandra Kaljandru, na 18 měsíců do vězení za trestný čin porušování předpisů o zahraničním obchodu s vojenským materiálem.

Současně Kaljandra dostal na pět let zákaz obchodů s vojenskou technikou. Soud obchodníkovi prokázal, že místo povolených 150 aut vyvezla firma KAMOna východ minimálně o sto armádních vozů více.

Česká republika je zahraničním tiskem často označována za zemi, odkud proudí zbraně do problémových zemí. Například list Chicago Tribune minulý týden připomněl úmysl české vlády prodat letouny L-159 Jemenu.

Před rokem byl v bulharském Burgasu zastaven ukrajinský letoun, který měl převážet samopaly z České republiky do Středoafrické republiky. Česká společnost Agroplast se měla před třemi lety zase pokusit vyvézt několik stíhaček MiG-21 právě do Severní Koreje.

Zdroj : www.idnes.cz                                                                                                                                                                    Marek Vítek

                  

Zpět na stranu "Články"